Kobieta w niewoli miłości. Tożsamość ofiary przemocy domowej
W najnowszym wydaniu czasopisma Doradca w Pomocy Społecznej opisujemy terapię DBT w pracy z młodzieżą. Stworzona została przez Marshę M. Linehan w odpowiedzi na brak wystarczająco skutecznych metod leczenia pacjentów z tendencjami samobójczymi lub tendencjami do samookaleczania, o wysokim ryzyku samobójczym. Prezentujemy też drugą część analizy projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Piszemy również o problemie przemocy domowej, o tym, że to zazwyczaj kobiety są jej ofiarami. Jaka jest jej tożsamość? Zapraszamy do lektury!
USTAWA O DORĘCZENIACH ELEKTRONICZNYCH
Uchwalona w dniu 18 listopada 2020 r. ustawa o doręczeniach elektronicznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2320 z późn. zm.) określa zasady doręczania korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego i publicznej usługi hybrydowej, zasady i warunki świadczenia publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego i publicznej usługi hybrydowej oraz zasady wykorzystywania kwalifikowanej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego do wymiany korespondencji z podmiotami publicznymi.
KONCEPCJA SAMOREGULACJI W PRACY Z KLIENTEM
Praca z klientami przynosi ze sobą różnego rodzaju stresujące doświadczenia. Dodatkowo to, czego doświadczyły i/lub doświadczają osoby wspierane przez pracowników pomocy społecznej można również skategoryzować jako stres, najczęściej rozumiany jako negatywny stres: „dystress”. Koncepcja samoregulacji może stanowić wsparcie dla pracowników pomocy społecznej w procesie pomagania osobom doświadczającym różnego rodzaju kryzysów.
ZABURZENIA DYSOCJACYJNE PO TRAUMIE
Trauma lub uraz psychiczny to zmiana w psychice spowodowana gwałtownym działaniem czynników zewnętrznych, zagrażających zdrowiu lub życiu danej osoby lub jej bliskich, które prowadzą do głębokich zmian w funkcjonowaniu człowieka. W języku greckim trauma oznacza ranę. Skutkiem doznania takiego urazu mogą być utrwalone trudności w powrocie do poprzedniego funkcjonowania i problemy w wypełnianiu codziennych obowiązków. Traumatyczny stresor to szczególnego rodzaju wyjątkowo przykre i dotkliwe doświadczenie, które wykracza poza codzienność jednostki. Niekiedy opisuje się stan po doświadczeniu traumy jako normalną reakcję na nienormalną sytuację. Trauma stanowiłaby w tym ujęciu naturalną reakcję ochronną organizmu na zaistniałą zagrażającą mu sytuację.
Zawartość dostępna online