Interwencja kryzysowa jest stosunkowo „młodym” elementem działań pomocowych. Sformułowana w USA w latach 50. XX wieku, a rozwinięta w latach 60., początkowo traktowana była jako forma krótkoterminowego wsparcia psychologicznego, ale z uwagi na złożoność i zróżnicowanie problemów ludzi potrzebujących pomocy psychologicznej, konieczne stało się połączenie różnych nurtów wspierania osób znajdujących się w trudnych sytuacjach życiowych1.
POLECAMY
W polskim prawodawstwie z zakresu pomocy społecznej interwencja kryzysowa sformułowana została dopiero pod koniec lat 90., a dokładnie od 1 stycznia 1999 r. Wówczas to do ówcześnie obowiązującej ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej dodano w art. 2a definicję interwencji kryzysowej rozumianej jako [...]świadczenie specjalistycznych usług, zwłaszcza psychologicznych, prawnych, hotelowych, które są dostępne całą dobę – osobom, rodzinom i społecznościom będącym ofiarami przemocy lub znajdującym się w innej sytuacji kryzysowej – w celu zapobieżenia powstawania lub pogłębiania się dysfunkcji tych osób, rodzin lub społeczności2.
Nowa ustawa o pomocy społecznej (aktualnie obowiązująca ze zmianami) początkowo zawierała wąską definicję interwencji kryzysowej. Zgodnie z obowiązującym w pierwotnym brzmieniu art. 47 ust. 1, interwencję kryzysową określono jako zespół działań podejmowanych na rzecz osób i rodzin, w tym dotkniętych przemocą, w celu zapobiegania lub pogłębiania się występujących dysfunkcji. I już wtedy ten rodzaj działań był niezależny od sytuacji dochodowej osoby czy rodziny. Art. 47 ust. 1 zmieniony został 21 listopada 2005 r. ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. z 2005 r. Nr 180, poz. 1493) i w takim brzmieniu obowiązuje obecnie.
Ustawowa definicja interwencji
W aktualnym brzmieniu art. 47 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej (Dz. U. z 2017 r., poz. 1769 z późn. zm.) interwencja kryzysowa stanowi zespół interdyscyplinarnych działań podejmowanych na rzecz osób i rodzin będących w stanie kryzysu, a jej celem jest przywrócenie równowagi psychicznej i umiejętności samodzielnego radzenia...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań czasopisma "Doradca w Pomocy Społecznej"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
- Pełen dostęp do archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
- ...i wiele więcej!