Zgodnie z przepisem art. 67 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej, działalność gospodarcza w zakresie prowadzenia placówki zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku może być prowadzona po uzyskaniu zezwolenia wojewody.
Zezwolenie na prowadzenie takiej placówki może zostać wydane, jeśli spełniono warunki i standardy określone w przepisach ustawy o pomocy społecznej. Standardy opieki w placówce zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku określają przepisy art. 68 ustawy o pomocy społecznej. W szczególności standardy te obejmują świadczenie przez całą dobę usług:
POLECAMY
- opiekuńczych (pomoc w podstawowych czynnościach życiowych, pielęgnację, opiekę higieniczną, niezbędną pomoc w załatwianiu spraw osobistych, kontakty z otoczeniem),
- bytowych (miejsce w placówce, wyżywienie, utrzymanie czystości).
Ze względu na właściwości osobiste osób, korzystających z tej formy wsparcia, świadczenie usług w omawianych placówkach uwzględniać powinien ich stan zdrowia, sprawność fizyczną i intelektualną oraz indywidualne potrzeby i możliwości, a także prawa człowieka, w tym w szczególności prawo do godności, wolności, intymności i poczucia bezpieczeństwa. Stąd też – zgodnie z przepisem art. 68 ust. 3 ustawy o pomocy społecznej – usługi świadczone w placówce obejmują pomoc w czynnościach życia codziennego, a w miarę potrzeby także pomoc w ubieraniu się, jedzeniu, myciu i kąpaniu, organizację czasu wolnego, pomoc w zakupie odzieży i obuwia, jak również pielęgnację w chorobie oraz pomoc w korzystaniu ze świadczeń zdrowotnych.
W trosce o standardy
W ramach ustawowych standar...