Dołącz do czytelników
Brak wyników

Z praktyki pracownika

20 lutego 2019

NR 48 (Październik 2017)

Cyberbullying – przemoc w sieci

0 2169

Wraz ze wzrostem dostępności Internetu i popularności portali społecznościowych rośnie liczba zjawisk przemocowych w sieci. Pracownik socjalny, jako osoba niekiedy „pierwszego kontaktu”, może mieć kluczowe znaczenie w procesie udzielania pomocy ofierze tego rodzaju przemocy. Wsparcie psychiczne i operacyjne daje szansę powstrzymania cyberprzemocy i zredukowania szkód, które ona spowodowała.

We wrześniu 2008 roku opinią publiczną wstrząsnęło zdarzenie, które miało miejsce w jednym z gdańskich gimnazjów, po którym 14-letnia Ania następnego dnia popełniła samobójstwo. W klasie, w obecności innych uczniów, kilku jej kolegów obnażyło ją i symulowało akt seksualny, nagrywając to na telefon komórkowy. Można przyjąć, że od tego czasu zainteresowanie wykorzystywaniem mediów, takich jak telefony komórkowe i Internet do wyrządzania krzywdy i szkód innym ludziom w Polsce wzrosło. Tego rodzaju działania to tak zwana „agresja elektroniczna”, która może doprowadzić do przemocy i tym samym powodować bardzo ciężkie szkody w życiu psychicznym, społecznym, somatycznym ofiary, niekiedy tragiczne w skutkach. Ofiara cyberprzemocy doznaje rozstroju emocjonalnego, jak w każdym innym rodzaju przemocy.

POLECAMY

Odczuwa lęk, zawstydzenie, niekiedy ataki paniki; bywa, że doprowadza ją to do stanów depresyjnych. Spirala napięcia emocjonalnego nakręca się i zakres szkód psychicznych się powiększa, wpływając również na stan cielesny ofiary oraz na to, w jaki sposób funkcjonuje w relacjach z partnerem, dziećmi, rodziną oraz z innymi ludźmi w pracy i poza nią. Ofiara cybernękania doznaje silnego lęku związanego ze specyfiką tego rodzaju działań. Świadomość istnienia materialnego dowodu działania ofiary (np. intymne zdjęcie) i tego, iż dowód ten dociera do coraz to większej liczby osób oraz świadomość poczucia braku wpływu na tę sytuację wzmaga nierzadko jej silne cierpienie. 

Przykładem może być 15-latek, który obnażał się do kamerki internetowej, myśląc, że prezentuje się swojej koleżance, która mu się bardzo podoba. Zaczęło się od tego, że napisała do niego prywatną wiadomość na jednym z portali społecznościowych. Potem rozmawiali wieczorami i w nocy. Wymieniali się komplementami, potem zdjęciami. Po przesłanych zdjęciach chłopiec zintensyfikował kontakt. Umówili się, że któregoś wieczora spotkają się on-line przez kamerę. Chłopiec dał się namówić na r...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "Doradca w Pomocy Społecznej"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Pełen dostęp do archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • ...i wiele więcej!

Przypisy