Ważna może być również pomoc rodzicom w dostrzeżeniu podstawowych problemów młodego człowieka i rozpoznaniu, jakie czynniki stresujące wpływają na jego stan psychofizyczny, a także wsparcie klientów we wprowadzeniu zmian, których celem będzie przywrócenie równowagi w życiu młodego człowieka.
POLECAMY
W artykule przedstawiono przykłady aktywności, działań oraz ćwiczeń, które mogą być inspiracją dla rodziców chcących wspierać swoje dziecko w trudnym dla niego okresie.
„Ładowanie baterii”
Pierwszym krokiem opiekuna czy innej osoby dorosłej powinna być pomoc nastolatkowi w uzupełnieniu zapasów energetycznych, ponieważ „wyczerpana bateria” może utrudniać mu lub nawet uniemożliwiać podjęcie jakiegokolwiek wysiłku. Pomocne może być wspólne przejrzenie typowego planu dnia młodego człowieka i wprowadzenie koniecznych zmian, by organizm mógł otrzymać potrzebne składniki odżywcze i zaspokoić inne fizjologiczne potrzeby.
Na proces utrzymania lub odbudowania więzi z nastoletnim synem czy córką składa się kilka kroków, z których pierwszym jest zachęcenie dziecka do kontaktu bez konkretnego celu – po prostu po to, by ze sobą pobyć. Ważne sygnały, które dorosły może przekazać dziecku, to nawiązywanie kontaktu wzrokowego, przyjazna obecność w przestrzeni nastolatka, uśmiechanie się do niego, przywitanie rano czy po powrocie z pracy/ze szkoły, dotknięcie ramienia, gdy przerywamy mu oglądanie programu w telewizji czy czytanie. Bardzo ważne jest również odnawianie kontaktu po każdym oddzieleniu emocjonalnym, np. po kłótni czy nieporozumieniu
Dla optymalnej pracy mózgu młodego człowieka potrzebne są witaminy z grupy B, witamina A, magnez, potas, wielonasycone kwasy tłuszczowe i wiele innych substancji. Grupy pokarmów, które na pewno powinny znaleźć się na talerzu nastolatka, to warzywa, owoce, nasiona i orzechy, chude mięso, ryby, niewielkie ilości nabiału, nieoczyszczone ziarna zbóż. Przyczyną zaburzeń funkcjonowania zarówno poznawczego, jak i emocjonalnego młodzieży może być zbyt duża ilość cukru, nabiału lub substancji konserwujących w pożywieniu, a także nierozpoznane nietolerancje czy alergie pokarmowe. Czasem konieczna może być pomoc lekarza czy dietetyka, włączenie do diety odpowiednich suplementów czy ziół, najlepiej po przeprowadzeniu badania poziomu pierwiastków i witamin w organizmie młodego człowieka.
Warto wspólnie z dzieckiem sprawdzić, czy plan dnia i obowiązków szkolnych nie jest przeładowany. Młody człowiek, który spędził w ...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań czasopisma "Doradca w Pomocy Społecznej"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
- Pełen dostęp do archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
- ...i wiele więcej!