Autor: Alicja Strzelecka-Lemiech

Doktor psychologii, terapeutka, konsultant w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej we Wrocławiu. Zajmuje się szeroko rozumianą pomocą psychologiczną, psychoterapią; prowadzi szkolenia i warsztaty psychoedukacyjne i rozwojowe; pisze artykuły popularyzujące wiedzę psychologiczną. Współpracuje z ośrodkami i fundacjami, a także prowadzi prywatny Gabinet Psychologiczny (www.strzelecka-lemiech.pl).

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD)

Jednym z ważnych zadań pracownika socjalnego oraz asystenta rodziny jest pomoc rodzinie w rozpoznaniu pierwszych objawów, które mogą wskazywać na problemy w funkcjonowaniu układu nerwowego dziecka. W jaki sposób rozpoznać problem?

Czytaj więcej

Zaburzenia ze spektrum autyzmu

Autyzm nie jest chorobą, ale całościowym, skomplikowanym zaburzeniem rozwojowym, które obejmuje wiele sfer funkcjonowania, takich jak kompetencje społeczne, emocjonalne, motoryczne, sensoryczne, a także opóźnienia i problemy w zakresie rozwoju języka. Pojawia się zaraz po urodzeniu lub we wczesnym dzieciństwie.

Czytaj więcej

W  obliczu lęku i nie-pewności

Jak pomóc kobiecie, która dowiaduje się o niepełnosprawności swojego jeszcze nienarodzonego dziecka odnaleźć się w nowej dla niej sytuacji. 

Czytaj więcej

Dylematy kobiety, która dowiaduje się, że jej dziecko będzie niepełnosprawne

Informacja o niepełnosprawności dziecka jest niezwykle trudnym momentem w życiu rodziny. Jak zrozumieć i wspierać matkę, która właśnie dowiedziała się, 
że jej dziecko nie będzie rozwijało się tak, jak większość rówieśników?

Czytaj więcej

Zapobieganie agresji wobec małych dzieci – scenariusz

W artykule przedstawiono propozycję scenariusza warsztatów psychoedukacyjnych z zakresu umiejętności wychowawczych i budowania więzi z dzieckiem do trzeciego roku życia.

Czytaj więcej

Agresja wobec małych dzieci – rozpoznanie i przyczyny problemu

Agresywne zachowania opiekunów wobec noworodków oraz małych dzieci to temat bardzo trudny dla profesjonalistów zarówno ze względów emocjonalnych, jak i praktycznych. 

Czytaj więcej

Pierwsze wsparcie w sytuacji kryzysowej

Kryzys można zdefiniować jako przejściowy stan nierównowagi wewnętrznej klienta wywołany przez zdarzenie, które odbierane jest przez niego jako trudność nie do zniesienia, której nie potrafi przezwyciężyć przy pomocy dotychczasowych metod rozwiązywania problemów. Jest to więc sytuacja, gdzie osoba doświadcza zagubienia, dezorganizacji swojego zachowania i odczuć, staje przed wielkim wyzwaniem, a rolą profesjonalisty jest pomoc klientowi w znalezieniu nowych sposobów rozwiązywania problemów, a także wsparcie w odzyskaniu równowagi.

Czytaj więcej