Współpraca z partnerem osoby uzależnionej od alkoholu

Zdaniem psychologa

Wspieranie osoby żyjącej z partnerem uzależnionym od alkoholu może obejmować różnego rodzaju działania, a dobór odpowiednich form pomocy zależny jest od zasobów klienta, jego motywacji do wyjścia z sytuacji kryzysowej, problemów współwystępujących z piciem alkoholu, a także fazy współuzależnienia. 

Współpracę z klientką, której mąż jest uzależniony od alkoholu omówiono na przykładzie. Pani Ewa ma 36 lat, 6 lat temu poślubiła o dwa lata starszego Wojtka, z którym znała się już od studiów, obecnie mają trzyletnią córeczkę Anielkę. Zarówno Ewa, jak i Wojtek planują przez najbliższych kilka lat rozwijać się zawodowo, ponieważ córka chodzi już od tego roku do przedszkola. Wcześniej przez trzy lata pani Ewa przebywała na urlopie macierzyńskim, a później wychowawczym, co mocno uzależniło ją finansowo od męża. Anielka rozwija się bardzo dobrze, radzi sobie w przedszkolu i innych sytuacjach społecznych na miarę swojego wieku, jest lubiana przez opiekunów i rówieśników. Pan Wojtek już w czasach studenckich lubił dużo wypić na często odbywających się spotkaniach towarzyskich, a od kiedy pracuje, tłumaczy codzienne sięganie po kieliszek stresem i potrzebą rozluźnienia się po ciężkim dniu pracy. Pani Ewa zwykle nie pije, jednak ostatnio coraz częściej stara się towarzyszyć mężowi, bo wydaje jej się, że wtedy on wypije mniej.

POLECAMY

Częste wyjścia męża na piwo z kolegami tłumaczy przed swoją rodziną jego „potrzebą odreagowania”. Sama jednak coraz częściej martwi się o męża, wstydzi jego zachowania przed znajomymi (Wojtek bywa nieuprzejmy i złośliwy pod wpływem alkoholu), jednak wobec partnera na co dzień jest bardzo uległa, nie mówi o swoich odczuciach. Klientce kilkakrotnie zdarzyło się sprawdzić telefon męża i przeszukać jego kieszenie, a gdy znalazła w nich alko...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "Doradca w Pomocy Społecznej"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Pełen dostęp do archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • ...i wiele więcej!

Przypisy