Dołącz do czytelników
Brak wyników

Wsparcie dla osób cierpiących na choroby śmiertelne – jak pracownik socjalny powinien wspierać klienta?

Artykuł | 25 lutego 2019 | NR 45
0 831

Wsparcie pacjentów i ich rodzin w chorobie onkologicznej jest istotne i złożone. Wymaga wiedzy, zaangażowania, uważności i wyczucia. 
Pomoc oferowana chorym na raka ma charakter interdyscyplinarnego wsparcia. Korzysta ona z dorobku naukowego, doświadczenia klinicznego, m.in. psychologii, onkologii, psychiatrii i medycyny paliatywnej.

Sposoby i zakres wsparcia pacjentów chorych onkologicznie uzależnione są oczywiście od poziomu ich samoświadomości, sygnalizowanych potrzeb i kondycji psychofizycznej. Te z kolei powiązane są ściśle ze stopniem zaawansowania choroby i leczenia przeciwnowotworowego. Pacjent, który znajduje się na początku ścieżki leczenia, będzie miał zwykle odmienne potrzeby od chorego w zaawansowanej fazie procesu nowotworowego; inaczej też będzie postrzegał swoją sytuację zdrowotną.

POLECAMY

Wpływ diagnozy choroby onkologicznej na funkcjonowanie emocjonalno-poznawcze

Diagnoza raka, a także informacje o postępującym procesie chorobowym, wywołują zwykle u pacjentów silne reakcje i napięcia emocjonalne. Te z kolei nierzadko prowadzą do zaburzeń poznawczych i uruchomienia różnych mechanizmów obronnych. Znana szwajcarska psychiatra i działaczka na rzecz ruchu hospicyjnego Elizabeth Kubler-Ross wyróżniła 5 faz reakcji psychologicznych w życiowych sytuacjach kryzysowych, w tym na wiadomość o zmianach nowotworowych u pacjentów. Wyróżnione etapy mogą być pomocne w zrozumieniu stanu psychicznego chorego i jego zachowań. Fazy te nie muszą przebiegać w takiej kolejności, jak tu podajemy. Mogą także mieć zróżnicowaną dynamikę i czas trwania. Niektóre z nich mogą się w ogóle nie pojawić. Inne, np. gniew, bunt czy depresja mają prawo wystąpić ponownie w sytuacji zaostrzenia się objawów choroby.

Pięć faz reakcji psychologicznych na chorobę nowotworową i jej progresję

1. Zaprzeczanie i wypieranie

Informacja o chorobie, także jej postępującym procesie, nierzadko wywołuje szok emocjonalny. U pacjenta pojawia się niedowierzanie w...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "Doradca w Pomocy Społecznej"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Pełen dostęp do archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • ...i wiele więcej!

Przypisy