Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zdaniem psychologa

20 lutego 2019

NR 48 (Październik 2017)

Terapia przez zabawę – wskazówki do pracy z rodziną

0 645

Ponieważ zabawa jest normalną aktywnością każdego dziecka, może być wykorzystywana nie tylko w gabinetach psychologicznych, ale również przez opiekunów małych klientów jako metoda wspierania, pomoc w radzeniu sobie z dziecięcymi kłopotami, a także sposób na poznanie własnego dziecka i wzmacnianie więzi z nim. Istnieje wiele zabaw, gier i aktywności, które warto zaproponować rodzicom dziecka borykającego się z konkretną trudnością. 

Jednym z najczęściej spotykanych dziecięcych problemów są różnego rodzaju lęki. Mogą dotyczyć spraw konkretnych, takich jak wizyty u lekarza czy dentysty, chodzenia do szkoły, kontaktu ze zwierzętami, utraty bliskich, a także obiektów istniejących tylko w wyobraźni dziecka. W artykule przedstawiono propozycje zabaw ukierunkowanych na pomoc w radzeniu sobie przez dzieci ze strachem, które warto przedstawić rodzicom lub wprowadzić samemu podczas spotkań z rodziną:

POLECAMY

Zabawa „A co, jeśli – a co, jeśli nie...?”

Do tej zabawy dobrze nadaje się moment, w którym starsze z reguły dziecko skupia się na negatywnych wyobrażeniach dotyczących przyszłości, np. „A co, jeśli nie napiszę dobrze tego sprawdzianu?”/„A co, jeśli ona się ze mną nie umówi na randkę?” – dorosły w żartobliwy sposób może zachęcać dziecko do spojrzenia z innej perspektywy, np. „A co się może stać, jeśli dobrze tę klasówkę napiszesz?” lub „A jeśli jednak zgodzi się pójść z tobą na randkę? Co to wtedy będzie?”.

Spray na potwory

To dobry pomysł na zabawę z kilkulatkiem, którego wyobraźnia trochę zbyt intensywnie pracuje. Jeśli dziecko boi się ciemności, wyobrażonych potworów pod łóżkiem, duchów za oknem itp. i nie reaguje na próby uspokajania przez rodziców i racjonalne tłumaczenia, można je zachęcić do zrobienia specjalnej pianki lub płynu, który będzie je „chronił” przed obiektem lęku. Można do tego użyć pustej, czystej butelki po kosmetyku z dozownikiem, a „sp...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "Doradca w Pomocy Społecznej"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Pełen dostęp do archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • ...i wiele więcej!

Przypisy