Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zdaniem psychologa

20 lutego 2019

NR 48 (Październik 2017)

Terapia przez zabawę

0 2807

Obok potrzeb fizjologicznych oraz potrzeb związanych z doświadczeniem opieki i miłości ze strony opiekuna każde dziecko posiada również potrzebę zabawy.

Jest to rodzaj ekspresji, jaką wykazują już niemowlęta, a w bardzo rozbudowanej formie przedszkolaki, uczniowie szkoły podstawowej, a nawet nastolatki. Ponieważ zabawa spełnia w życiu dziecka wiele funkcji, psychoterapia wykorzystująca zabawę jako główną metodę pracy z dzieckiem może mieć szerokie zastosowanie zarówno w obszarze rozwojowym, jak i terapeutycznym.

POLECAMY

Zabawa i jej funkcje

Zabawa jest niezbędna dla zdrowego rozwoju dziecka, ponieważ spełnia wiele zadań. Podstawową jej funkcją jest komunikacja z otoczeniem – dziecko może ujawniać poprzez zabawę to, czego doświadczyło, co w związku z tym przeżywa i jak na to reaguje, ukazywać swoje pragnienia oraz sposób postrzegania siebie. Dzięki zabawie dziecko uzyskuje poczucie kontroli nad trudnymi lub nieznanymi sytuacjami, wypracowuje równowagę wewnętrzną, porządkuje swoje doświadczenia, uczy się, ćwiczy nowe umiejętności, doświadcza radości i przyjemności, poznaje siebie i innych. Nie mniej ważną funkcją zabawy jest rozwijanie wyobraźni, kreatywności, a także autoekspresja. W zabawie z rówieśnikami dziecko uczy się przestrzegania zasad społecznych, współpracy, radzenia sobie z rywalizacją czy zazdrością, opiekowania się innymi i przyjmowania pomocy. W zabawie z osobą dorosłą dziecko może doświadczyć akceptacji, zrozumienia i wsparcia w wyrażaniu trudnych emocji, nauczyć się trudnej sztuki hamowania impulsów, poznawać i szanować granice swoje i innych osób. W aktywności dziecka najczęściej wyróżnia się następujące rodzaje zabaw:

  • zabawy tematyczne, zwane również fikcyjnymi lub imaginowanymi, które polegają na bawieniu się w coś lub kogoś. Określony temat zabawy wyznacza jej przebieg, który może być bardzo zróżnicowany, wykorzystywać różne rekwizyty, zabawki, mające zwykle charakter zastępczy (np. kalkulator spełnia zadanie komputera lub kasy sklepowej). Ruchy i czynności dziecka mogą być rozbudowane lub skrócone, symboliczne, a struktura...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "Doradca w Pomocy Społecznej"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Pełen dostęp do archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • ...i wiele więcej!

Przypisy