Problemy partnera osoby uzależnionej od alkoholu

Zdaniem psychologa

Rodzina, żyjąc z człowiekiem pijącym, doświadcza wielu krzywd, a jej członkowie borykają się z wieloma problemami, które są konsekwencją picia osoby bliskiej. Partner czy partnerka uzależnionego żyje w klimacie emocjonalnym pełnym lęku, gniewu i wstydu, a doświadczenia te wpływają na funkcjonowanie w każdym obszarze życia. 

Co więcej, alkoholizm prowadzi często do powstania dodatkowych problemów rodziny, takich jak kłopoty finansowe, izolacja społeczna czy trudności szkolne dzieci. Poradzenie sobie z tymi wszystkimi obciążeniami znacząco utrudnia bliskim osoby pijącej uświadomienie sobie i stawienie czoła podstawowemu problemowi, jakim jest uzależnienie.

POLECAMY

Emocje bliskich

Klimat emocjonalny, w jakim żyje rodzina osoby uzależnionej, może być bardzo obciążający. Codziennym doświadczeniom czekania na to, czy partner wróci trzeźwy, jakie będą konsekwencje jego picia, co będzie się działo w domu czy na spotkaniu rodzinnym, towarzyszy strach. Lęk dotyczy jednak nie tylko konkretnych zagrożeń, ale wynika z braku podstawowego poczucia bezpieczeństwa, jakie może dać głęboka więź z drugim człowiekiem – stabilnym i przewidywalnym. Klient mieszkający z osobą uzależnioną może odczuwać również silny lęk przed jakimikolwiek zmianami, nowościami. Co więcej, brak zaufania w rodzinie nierzadko przekłada się na wycofywanie się z innych kontaktów w szerszym środowisku. Klient po jakimś czasie życia w dysfunkcyjnym związku może nie wierzyć, że w bliskiej relacji można doświadczyć spokoju, życzliwości, zaspokojenia ważnych potrzeb.

Innymi uczuciami, które często towarzyszą partnerom osób uzależnionych, jest wstyd i upokorzenie. Aby się przed nim uchronić, klienci starają się ukryć to, co dzieje się w domu, izolując się, spłycając kontakty, nadmiernie kontrolując rodzinne czy towarzyskie sytuacje. Dzieje się to na przykład poprzez inicjowanie rozmów na tematy zastępcze, mało ważne, by odwrócić uwagę innych od tego, co się w życiu klienta rzeczywiście dzieje lub poprzez świadome zatajanie czy zniekształcanie podawanych informacji. Aby chronić się przed poczuciem winy, wynikającym z takich działań, osoba, której bliski pije, stara się zbagatelizować znaczenie tych więzi w swoim życiu lub zniszczyć dobry obraz ważnych dla siebie osób. Wszystko to wpływa na coraz większą izolację i poczucie samotności oraz braku przynależn...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "Doradca w Pomocy Społecznej"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Pełen dostęp do archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • ...i wiele więcej!

Przypisy