Dołącz do czytelników
Brak wyników

Z praktyki pracownika

23 lipca 2018

NR 56 (Lipiec 2018)

Ucieczki z domu

0 1178

Zniknięcia z domu osób nieletnich mają miejsce najczęściej w okresie wakacyjnym. Ładna pogoda sprzyja pochopnym decyzjom. W nocy nie dokucza zimno, a ubranie nawet jeśli zmoknie, szybko wyschnie na słońcu. Żywność wydaje się dostępna, na drzewach rosną przecież owoce. W razie potrzeby zawsze można też podjąć dorywczą pracę sezonową.

Wzywa przygoda i każdej chwili szkoda? Otóż nie. Letnie zniknięcia to nie fajna przygoda z Tolkiem Bananem czy „Podróż za jeden uśmiech”. Chciałoby się, by młodzi ludzie opuszczali swe domy rodzinne w celach poznawczych i rozwojowych – żeby zobaczyć ciekawą wystawę w innym mieście, odwiedzić piękne miejsce, zwiedzić interesujący region kraju. Wyposażeni w plecak pełen użytecznych przedmiotów, namiot, matę, śpiwór i dobrą, nieprzemakalną kurtkę ruszali w drogę wtedy, kiedy są jeszcze na tyle pełni energii, że ciekawości świata nie przesłania im stres i codzienne zmęczenie. Taka podróż powinna odbywać się w gronie przyjaciół, nieść ze sobą dużo radości, być odkrywczą, w sposób bezpieczny przy tym uczyć odpowiedzialności oraz kształtować silny charakter. Niemal zawsze opuszczenie miejsca zamieszkania wiąże się jednak z dramatem, jaki przeżywa uciekinier. Problemy nawarstwiają się do tego stopnia, że z perspektywy młodego umysłu nie da się ich rozwiązać. W sferze emocji dominuje złość i strach, napięcie staje się niemożliwe do wytrzymania. W zależności od sytuacji o wstrząsającej decyzji zaważa impuls: awantura w domu, namowa kolegi lub też jest ona wynikiem pewnego rodzaju wyczerpania, bezsilności, braku konstruktywnych pomysłów na dokonanie zmian w swoim życiu. Rocznie bez powiadomienia bliskich swe domy opuszcza ok. czterech tysięcy młodych ludzi mających najczęściej od 12 do 17 lat. W grupie tej przeważają dziewczęta, jest ich aż 75 procent. Zwykle są one bardziej emocjonalne, gorzej znoszą złe traktowanie, przy czym łatwiej im znaleźć schronienie niż rówieśnikom płci odmiennej. Choć są one, wydawałoby się, bardziej zaradne, to większość zagrożeń związanych z osamotnieniem i brakiem opieki czyha właśnie na zagubione, pełne uroku dziewczęta. Dużym problemem jest związana z wiekiem łatwowierność oraz ogromne pragnienie troski okazywanej przez drugiego człowieka.

POLECAMY

Pierwsza miłość

Zakochanie zdarza się także osobom dorosłym, a nawet całkiem dojrzałym. Właściwe dla tego stanu są „motyle w brzuchu”, chaos poznawczy, myśli skupione na pragnieniu bycia razem. Stan ten sprawia, że inne sfery życia tracą na znaczeniu, mówi się o „odurzeniu”, a nawet „otumanieniu” uczuciem. Ludzie mający pewne doświadczenia w przeżywaniu miłości wied...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "Doradca w Pomocy Społecznej"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Pełen dostęp do archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • ...i wiele więcej!

Przypisy