Dołącz do czytelników
Brak wyników

Z praktyki pracownika

29 października 2018

NR 58 (Październik 2018)

Rola przekonań i wartości w procesie pracy z klientem OPS

0 2547

Przekonania są różnymi pojęciami, które przyjmujemy za prawdziwe oraz posługujemy się nimi w naszym codziennym życiu, traktując je jako fundament. Przekonania mają wielką moc – mogą uwalniać, ale również ograniczać. Praca z przekonaniami może okazać się punktem zwrotnym dla osoby, która staje przed wyzwaniem dużej zmiany w swoim życiu – takiej jak walka z nałogiem czy zakończenie trudnej relacji z partnerem.

Przekonania odgrywają ważną rolę w naszym życiu. Są naszymi głównymi zasadami, wewnętrzną mapą, której używamy, aby nadać sens światu. Dają nam poczucie bezpieczeństwa, porządku oraz przewidywalności. Przede wszystkim są potrzebne i wszyscy je mamy. Na ich podstawie wiemy, co jest dla nas osiągalne, a co nie, co jest trudne, a co łatwe. Gdy w nie uwierzymy, zaczynamy zachowywać się tak, jakby to była prawda. W ten sposób nasze przekonania wpływają na nasze zachowania, działania, decyzje, wybory. Wiele z nich ma swoje korzenie w naszym dzieciństwie – obdarowali nas nimi rodzice, dziadkowie, nauczyciele.

POLECAMY

Znaczenie ma to, za co opiekunowie nas chwalili, co krytykowali, dlaczego nas nagradzali lub karali. Niektóre z przekonań dostaliśmy od osób dla nas ważnych – przyjaciół, partnerów. Spora grupa przekonań powstaje na bazie naszych osobistych doświadczeń, natomiast inne są tak rozpowszechnione, że przynależą całym grupom społecznym.

W rezultacie nasze przekonania mogą być uwalniające, wzmacniające lub ograniczające zależnie od rodzaju przekonania, które w sobie podtrzymujemy. Wiedza o przekonaniach może stać się kluczowa w pracy z klientem pomocy społecznej. To właśnie przekonania, pewien utarty schemat myślenia, zakorzeniony w głowie osoby zmagającej się z trudnościami mogą pomóc jej odbić się od dna i stawić czoła trudnościom. Lub wręcz przeciwnie – będą odbierać motywację do podjęcia jakichkolwiek działań.

Rodzaje przekonań 

Istnieją różnego rodzaju przekonania:

  1. Przekonania na temat istoty rzeczy (naszego światopoglądu). 
    Przykład: „Życie jest walką o przetrwanie” lub „Życie jest wspaniałą podróżą, która oferuje wiele pouczających doświadczeń”.
  2. Przekonania dotyczące tego, jaka przyczyna powoduje dany skutek. Tworzą one zasady w naszym życiu.
    Przykład: „Jeśli nie będę posłuszna mężowi, on mnie zostawi”, „Każdy mąż musi czasem wypić”, „Jestem samotny, ponieważ nie jestem wystarczająco...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "Doradca w Pomocy Społecznej"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Pełen dostęp do archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • ...i wiele więcej!

Przypisy