Dołącz do czytelników
Brak wyników

Tematu numeru , Otwarty dostęp

30 kwietnia 2020

NR 73 (Kwiecień 2020)

Pomoc społeczna w stanie epidemii, czyli jak bezpiecznie udzielać pomocy w warunkach zagrożenia zdrowia i życia?

0 993

Stan epidemii stał się w Polsce faktem i to nie tylko dlatego, że zalegalizowało go rozporządzenie Rady Ministrów, ale przede wszystkim dlatego, że kilka tysięcy zachorowań, ofiary śmiertelne i dziesiątki tysięcy osób w kwarantannie dobitnie świadczą o niebezpieczeństwie, w jakim się znaleźliśmy.

Wydawałoby się, że COVID-19 dał nam trochę czasu na przygotowanie, bo pojawił się w Polsce dopiero po ponad dwóch miesiącach od czasu jego wykrycia na świecie. Okazało się jednak, że na to, z czym przyszło się mierzyć, nie był przygotowany nikt – poczynając od szczytów władzy, a kończąc na wykonawcach zadań publicznych. A przecież na pierwszej linii jest nie tylko personel medyczny (choć akurat ich poświęcenie i praca z narażeniem życia nie budzi absolutnie żadnych wątpliwości).
W dobie powszechnego strachu i niepokoju wśród kierowników i pracowników ośrodków pomocy społecznej dwie sprawy budziły największe emocje. Po pierwsze – jak w czasach pandemii prowadzić postępowania oparte na rodzinnym wywiadzie środowiskowym. Po drugie – jak zapewnić realizację usług opiekuńczych w sposób bezpieczny dla klientów oraz pracowników. Niepokój był tym bardziej uzasadniony, że jeszcze w połowie marca komunikaty wychodzące z MRPiPS dawały podstawy do oczekiwania mieszkańców, że w czasach zarazy OPS-y są przygotowane do świadczenia pomocy. Bez jakichkolwiek zmian w prawie, politycy odsyłali ludzi będących w kwarantannie po wsparcie do OPS-ów, nie zwracając uwagi na to, że nadal obowiązują kryteria dochodowe udzielania pomocy. Nie dopasowano również procedur obowiązujących przy przyznawaniu świadczeń w stanie epidemii.

POLECAMY

Wyczekiwana podstawa prawna

Pamiętaj

Dopiero w nowelizacji specustawy z dnia 31 marca 2020* r. doczekaliśmy się regulacji dotyczących wykonywania niektórych zadań z zakresu pomocy społecznej i prowadzenia postępowań administracyjnych. W trosce o pracowników socjalnych wprowadzony został przepis art. 15o, z którego wynika, że w miejsce dotychczasowych zasad przeprowadzania rodzinnych wywiadów środowiskowych, wprowadza się możliwość ustalenia sytuacji osobistej, rodzinnej, dochodowej i majątkowej na podstawie:

  • rozmowy telefonicznej z pracownikiem socjalnym oraz
  • dokumentów lub oświadczenia, o których mowa w art. 107 ust. 5b ustawy o pomocy społecznej, a także ich kopii, w tym elektronicznych, uzyskanych od osoby lub rodziny ubiegającej się o pomoc lub
  • informacji udostępnionych przez podmioty, o których mowa w art. 105 tej ustawy.

* Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwd...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy