Myślenie pytaniami

Nowe narzędzie w pracy socjalnej i nie tylko

Z praktyki pracownika

Praca wykonywana przez pracownika socjalnego opiera się w dużej mierze na poprawnej komunikacji. Wszystko, co przyczynia się do poprawy jakości tego narzędzia interwencji socjalnej, jest cenne.

Dlatego przedstawiam inne podejście do zadawania pytań. Artykuł oparłam o materiał zawarty w książce Marilee Adams pt.: Myślenie pytaniami. Książka pokazuje, jak zmieniać swoje życie poprzez świadomą modyfikację wewnętrznych pytań. Zawarty w niej materiał nie jest tylko do wykorzystania w pracy – wydaje mi się, że niejednokrotnie może być wykorzystany np. w kształtowaniu pozytywnych relacji z bliskimi.

POLECAMY

  • Czy masz czasami ochotę rzucić w kogoś krzesłem, bo wypowiedział słowa krytyczne pod twoim adresem?
  • Czy masz czasem ochotę rzucić w kogoś krzesłem, bo cię skrytykował?
  • Czy masz ochotę rozpłakać się, kiedy usłyszysz parę słów braku akceptacji?

Myślę, że każdy ma takie momenty. Często uważamy, że rozwiązanie jakiegoś problemu wymaga znalezienia odpowiedzi, a to, co proponuje myślenie pytaniami – to na początek poszukiwanie właściwych pytań. Powszechnie uważa się, że lider, pomagacz, powinien znać odpowiedzi – zastanówmy się wspólnie, czy na pewno. 

Albert Einstein powiedział Kwestionuj wszystko, pytaj o wszystko… Ważnym jest, jak pytać.

Myślenie pytaniami to system narzędzi pozwalających przeobrazić myślenie, działanie oraz osiągane rezultaty dzięki umiejętności zadawania pytań, które stawiamy sami sobie, jak również tych, które stawiamy innym.

Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo nasze działanie jest zdeterminowane pytaniami. Od rana dokonujemy wyborów: o której wstajemy, co zjemy, co ubierzemy. Odpowiadamy (w sposób nie do końca świadomy) na zadane pytania – na którą mam do pracy? Na co mam dzisiaj ochotę? W co mam się ubrać? Jaką mamy pogodę? Co będzie działo się w pracy – dzień na luzie czy konferencja? Odpowiedzi na te, nie do końca uświadomione pytania, determinują nasze działanie, ale nie one są najważniejsze. Istotniejszym...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "Doradca w Pomocy Społecznej"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Pełen dostęp do archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • ...i wiele więcej!

Przypisy