Zawarcie umowy cywilnoprawnej zamiast umowy o pracę to tylko jeden z aspektów wart omówienia, kiedy rozważamy zagadnienia związane z ustaleniem istnienia stosunku pracy.
Co może zrobić osoba, która podpisała umowę cywilnoprawną, ale w istocie wykonuje swoje obowiązki na takich samych zasadach jak pracownik, tzn. stawia się do pracy o określonej godzinie i w określonym miejscu, jest zobowiązana do stosowania się do wiążących poleceń pracodawcy, świadczy pracę w sposób ciągły, odpłatnie i musi wykonywać swoje czynności osobiście? Rozwiązaniem jest wystąpienie do sądu pracy z pozwem o ustalenie istnienia stosunku pracy.
POLECAMY
Ważne
Sprawa o ustalenie istnienia stosunku pracy jest sprawą z zakresu prawa pracy. Zainicjowanie sprawy o ustalenie istnienia stosunku pracy będzie zasadne, o ile łączący strony stosunek prawny wbrew zawartej pomiędzy stronami umowie ma cechy stosunku pracy.
Z takiej drogi często korzystają pracownicy, którzy wnoszą do sądu o ustalenie, że dane zatrudnienie ma wszystkie cechy stosunku pracy, niezależnie od zawartej przez strony umowy. Pozew może wnieść także państwowy inspektor pracy.
Przykład:
Jeżeli strony zawierają umowę, którą nazywają umową o dzieło, ale w istocie przyjmujący zamówienie wykonuje czynności na takich samych zasadach jak pracownik, sama...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań czasopisma "Doradca w Pomocy Społecznej"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
- Pełen dostęp do archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
- ...i wiele więcej!