Co wiemy na temat rodzin, w których główne role grają ojcowie? Jak pracować terapeutycznie z samotnym ojcem?
Psycholog i dziennikarka, absolwentka Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Członek British Psychological Society. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, zainteresowana transmisją międzypokoleniową wzorców relacyjnych, co zaowocowało pracą badawczą na ten temat. Na stałe mieszkająca w Edynburgu, udziela wsparcia psychologicznego Polakom mieszkającym poza granicami kraju.
Co wiemy na temat rodzin, w których główne role grają ojcowie? Jak pracować terapeutycznie z samotnym ojcem?
Depresja psychotyczna, określana także jako silne epizody depresji z objawami psychotycznymi, charakteryzuje się występowaniem silnych zaburzeń depresyjnych połączonych z psychozą charakteryzującą się m.in. halucynacjami i urojeniami. Zaburzenie to jest jednym z rodzajów depresji.
Coraz bardziej powszechna jest wśród społeczeństwa świadomość dotycząca szkodliwości nadużywania elektroniki, a także wiedza o negatywnym wpływie niebieskiego światła na zdrowie. Nadal jednak niewiele wiadomo o ich realnym oddziaływaniu na zaburzenia snu. Czy nadmierne korzystanie z telefonu lub tabletu, szczególnie przez dzieci i młodzież, ma długoterminowe konsekwencje dla jakości snu?
Myślenie magiczne to przekonanie i wiara w to, że myśli, życzenia i pragnienia mogą wpływać na zewnętrzny świat. Koncept ten zakłada wizualizację lub wiarę w istnienie kogoś lub czegoś, co nie istnieje. Jest to zjawisko powszechnie występujące u małych dzieci.
Chwile po narodzinach dziecka dla większości kobiet są okresem pełnym ekscytacji, radości oraz satysfakcji życiowej. Jednakże dla kobiet cierpiących z powodu depresji poporodowej ten czas jest zdecydowanie trudny i stresujący. Depresja poporodowa związana jest z chemicznymi, społecznymi i psychologicznymi zmianami zachodzącymi w życiu kobiety po urodzeniu dziecka. Określa ona zakres fizycznych i emocjonalnych zmian, jakich doświadcza wiele młodych matek. ICD-10 określa ją jako łagodne zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania, związane z porodem, charakteryzujące się wystąpieniem epizodu depresyjnego.