Dołącz do czytelników
Brak wyników

Otwarty dostęp

16 września 2019

Letnia szkoła dla rodzin

0 406

Pod koniec sierpnia ponad 40 osób (10 rodzin) uczestniczyło w Letniej Szkole dla Rodzin, zorganizowanej przez Stowarzyszenie „DZIECKO” we współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu. Były to wyjazdowe warsztaty rodzinne dla rodzin zastępczych z dziećmi. Ich celem było wzmocnienie i zwiększenie kompetencji opiekuńczo-wychowawczych rodziców. Uczestnicy letniej szkoły w formie atrakcyjnych zabaw i warsztatów otrzymali wsparcie psychologiczne i pedagogiczne. Dla rodziców zostały przeprowadzone warsztaty wzmacniające kompetencje rodzicielskie, a dla dzieci warsztaty socjoterapeutyczne. Prowadzone były też spotkania rodziców poświęcone różnym formom wsparcia dla rodzin oraz ocenie ich skuteczności.

POLECAMY

Połączenie kilku form tj. wspólnego wyjazdu oraz warsztatów i zabaw rodzinnych, dzięki słonecznej pogodzie realizowanych nad jeziorem, pozwoliło też na bezpieczne przepracowanie potrzeb. Odbywało się to pod opieką specjalistów, którzy w indywidualnych rozmowach przekazywali rodzicom informacje zwrotne o zasobach rodziny i wskazania do dalszej pracy.

Spełniając oczekiwania rodziców i opiekunów uczestniczących w Letniej Szkole dla Rodzin warsztaty poświęcono w głównej mierze dwóm współczesnym zagrożeniom: fonoholizmowi i patotreściom w Internecie.

Fonoholizm to zaburzenie w postaci nałogowego używania telefonu komórkowego. Problem ten – potocznie nazywany uzależnieniem od smartfona – dotyczy osób, które nie potrafią normalnie funkcjonować bez ciągłej obecności telefonu komórkowego. Osoby te przywiązują wielką wagę do posiadania telefonu komórkowego przy sobie (tzw. „telefon przyspawany do ucha bądź ręki”); muszą mieć go cały czas przy sobie, kiedy nie mają ze sobą aparatu, odczuwają głęboki dyskomfort, analogiczny do tego, jaki następuje po nagłym odstawieniu narkotyku, objawia się on: złym nastrojem, niepokojem, irytacją, kłótliwością, agresją, bezsennością, a nawet atakami paniki; telefon jest dla tych osób pośrednikiem i najważniejszym narzędziem w codziennych kontaktach z innymi; używanie telefonu nie wypływa już z konieczności (takich jak praca), a jest podyktowane czynnikami natury emocjonalnej; osoby te ustawicznie, nerwowo nasłuchują sygnału dzwonka bądź dźwięku sygnalizującego otrzymanie SMS-a; ciągle sprawdzają, czy coś nowego nie przyszło na telefon; by usprawiedliwić konieczność bycia z telefonem, powołują się na wygodę i bezpieczeństwo; odczuwają silną potrzebę przynależności do grupy i bycia akceptowanym przez nią; cierpią na fobię społeczną bądź lęk przed samotnością, ma niską samoocenę; wolą kontakt telefoniczny niż rozmowę twarzą w twarz; maskują bądź zaprzeczają doświadczaniu lęków; zaniedbują dotychczasowe zainteresowania i lubiane formy aktywności oraz obowiązki; zaczynają coraz częściej odczuwać smutek, nudę i brak apetytu, cierpi na bezsenność lub zakłócenia snu.

Formy fonoholizmu to: uzależnienie od wysyłania i odbierania SMS-ów i wpisów; uzależnienie od posiadania najnowszych modeli telefonu; uzależnienie od wyglądu, ceny i atrakcyjności telefonu oraz liczby nawiązywanych połączeń i lajków; uzależnienie od gier zainstalowanych w telefonie lub dostępnych w sieci; „syndrom SWT” (syndrom włączonego telefonu) – uzależnienie od bycia „w zasięgu” i paniczny lęk przed rozładowaną baterią; stosowanie cyberprzemocy (np. hejtowanie) i dostęp do nieodpowiednich treści.

Sporo czasu poświęcono na omówienie działań zapobiegający...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy